Nocowanie pod namiotem może być ekscytującym i całkiem ciekawym wakacyjnym przeżycie, ale także drogą przez mękę. Wszystko zależy od tego, na jaki sprzęt się zdecydujesz. Co prawda nie po to jedzie się pod namiot, aby zażywać luksusów zbliżonych do noclegu w ekskluzywnym hotelu, ale z drugie strony po co niepotrzebnie utrudniać sobie życie, wybierając nieodpowiedni model.
Namiot turystyczny – waga ma znaczenie
Pierwszą rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, jest to, czy swój namiot będziesz przewozić go samochodem, czy może nosić go na plecach podczas wycieczki. W tym drugim wypadku, powinno zależeć ci, aby namiot był możliwie najlżejszy. W przeciwnym razie niepotrzebnie obciążysz kręgosłup i nie będziesz w pełni cieszyć się wyprawą. Stosunkowo niewielkimi gabarytami cechują się namioty tunelowe. Są jednak nieco trudniejsze do rozstawienia niż np. namioty kopułowe. Wybierz model kopułowy, jeśli nie przeszkadza ci ciężki namiot, za to wolisz nie martwić się tym, czy ławo będzie wbić szpilki w miejscu, w którym nocujesz.
Namiot turystyczny a warunki pogodowe
Największą popularnością cieszą się namioty 3-sezonowe, które zapewniają dobrą wentylację latem i dobrze chronią przed jesiennymi i wiosennymi deszczami. Jeśli jednak jesteś wystarczająco odważny, aby spędzić noc pod namiotem w środku zimy, musisz wyposażyć się w dużo bardziej wytrzymały sprzęt. Namiot 4-sezonowy, dzięki mocniejszym materiałom oraz podwójnie wzmocnionym rurkom, będzie należycie chronić cię przed wiatrami i śniegami. Pamięta też, aby wybrać solidne śledzie i szpilki, które bez problemu wbijesz w zmarznięty górski grunt. W innym wypadku, zanim ogrzejesz się i prześpisz, czeka cię męczący proces rozkładania namiotu, który może trochę popsuć wrażenia z ekstremalnej wycieczki.