Zespół Aspergera u dorosłych – jak przebiega?

kobieta

Zaburzenia ze spektrum autyzmu wpływają na relacje społeczne i rozwój motoryczny. Na szczęście lata badań pozwoliły nam zrozumieć, że zespół Aspergera nie musi przeszkadzać w życiu codziennym. Dorośli z tym zaburzeniem mają dobrze rozwinięte procesy poznawcze i mowę. Inne objawy charakterystyczne dla zaburzenia mogą być leczone pod nadzorem lekarza psychiatry.

Zespół Aspergera – co go charakteryzuje?

Wciąż nie wiemy wszystkiego na temat zespołu Aspergera. Zaburzenie jest nadal obserwowane i nie zawsze dobrze diagnozowane – zwłaszcza w przypadku dorosłych. Jednak już teraz możemy wyróżnić kilka typowych wzorców zachowań, które wskazują na możliwość występowania zespołu Aspergera. Są to głównie trudności w kontaktach towarzyskich, silne przywiązanie do rutynowych czynności, brak elastyczności i obsesyjne zainteresowanie wybraną dziedziną. Dorośli z zespołem Aspergera mogą mieć trudności ze zrozumieniem niuansów, nastroju lub komunikatów niewerbalnych rozmówcy. Nie zawsze rozumieją żarty i metafory. Kiedy coś zakłóca ich rytuały, doświadczają silnego stresu.

Jak leczyć zespół Aspergera u dorosłych?

Zespół Aspergera pozostaje często nierozpoznany u dorosłych. Osoby cierpiące na to zaburzenie rzadko decydują się na konsultację z psychiatrą. Jednak po otrzymaniu diagnozy można poprawić jakość swojego życia i nauczyć się rozpoznawać i nazywać swoje emocje. Wiąże się to z ciężką pracą pacjenta, czasem kilkuletnią. W cały proces powinien być zaangażowany psychoterapeuta zaznajomiony z leczeniem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Więcej o konkretnym leczeniu można przeczytać w internecie. Warto jednak zwrócić uwagę, by informacje pochodziły z wiarygodnego źródła, takiego jak to https://psychiatrzy.pl/zespol-aspergera/. Terapeuci zazwyczaj stosują model poznawczo-behawioralny, ponieważ najlepiej sprawdza się w przypadku zespołu Aspergera. Ważne jest jednak, aby specjalista był elastyczny i dostosowywał metody leczenia do swojego pacjenta. Psychiatra może również wdrożyć leczenie farmakologiczne.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *