Samochodem do Berlina – co powinieneś wiedzieć?

Dobrej jakości drogi i stosunkowo bliska odległość od polskiej granicy zachęcają do odwiedzenia Berlina własnym samochodem.

Zmiana kraju wiąże się jednak ze zmianami w przepisach dotyczących jazdy czy obowiązkowego wyposażenia samochodu. Za nieprzestrzeganie ich grożą wysokie karyC, a niemiecka policja nie jest skłonna do negocjacji. Jak zatem przygotować się na samochodową wyprawę do Berlina?

Umweltzone

Od 2008 roku miasta w niemczech mogą ustalać strefy niskiej emisji spalin, po których mogą poruszać się wyłącznie pojazdy posiadające zieloną naklejkę ekologiczną. W Berlinie obszar strefy wyznacza trasa kolejki miejskiej i obejmuje on m.in. samo centrum. Za brak naklejki w tym rejonie grozi mandat w wysokości 80 euro. Jeśli nasz samochód spełnia wszystkie wymogi, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na stację diagnostyczną w Niemczech, gdzie za 5 euro otrzymamy naklejkę. W Polsce koszt ten wynosi ok. 90 zł.

Dokumenty

Niemcy należą do Unii Europejskiej, dlatego do przekroczenia granicy nie są wymagane specjalne dokumenty. Oprócz prawa jazdy ważny jest także dowód rejestracyjny. Przed wyjazdem warto upewnić się, że samochód ma ważne OC oraz przegląd.

Wyposażenie

W Niemczech obowiązkowym wyposażeniem pojazdu jest trójkąt ostrzegawczy, apteczka i kamizelka odblaskowa. Posiadanie gaśnicy jest jedynie rekomendowane. Jeśli podróżujemy z dzieckiem do 12 roku, nie mającym 150 cm konieczny będzie także fotelik.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *