Skwery i parki duszą miast

Pomyśl, do jakiego miejsca w twoim mieście lubisz wracać? Każde miasto ma serce w postaci rynku, jednak nie mniej ważną jego częścią są zielone przestrzenie publiczne. Dlaczego parki i skwery są potrzebne?

Myśląc o miastach widzimy budynki, ulice, drapacze chmur, hałaśliwe samochody i komunikację miejską. Jednak miasta to przede wszystkim ludzie. To, dokąd się udajemy, gdzie się spotykamy, stanowi podstawę funkcjonowania miasta. Tutaj większe znaczenie od budynków mają przestrzenie publiczne między nimi. To one najbardziej odmieniają wizerunek i charakter miasta.

Każdy z nas uwielbia przesiadywać na skwerach i spacerując parkami. Ponadto lubimy być wśród innych ludzi, jednak nie w centrum tłumu. Co ciekawe, sama obecność jednych przyciąga kolejnych ludzi. Kiedy dookoła są ludzie a sceneria utrzymana jest w naturalnej zieleni czujemy się odprężeni i bezpieczni.

Powinno powstawać zdecydowanie więcej zielonych miejsc, gdzie można usiąść w samym środku miasta. Byłyby to zielone zagajniki, w których człowiek nie czułby się samotny albo jak intruz.

Przestrzenie publiczne zmieniają życie w mieście i samopoczucie mieszkańców. Stanowią jeden z ważniejszych powodów, dla których ludzie zostają w mieście, a nie przeprowadzają się na wieś.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *