
W poprzedniej części tekstu była mowa o kilku polskich atrakcjach przyrodniczych. Teraz skupimy się na ciekawych obiektach architektonicznych, które zostały uznane za światowe dziedzictwo kulturalne.
Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
Jeśli wcześniej nie słyszałeś/ słyszałaś o tej atrakcji, koniecznie nadrób zaległości! Historia tych kościołów wiąże się z zakończeniem religijnych dysput – na cześć pokoju w XVII wieku postanowiono wybudować trzy protestanckie świątynie. Obiekty zostały w 2001 roku wpisane na listę UNESCO. Nic dziwnego – budynki są przykładem przepięknej zabudowy szachulcowej.
Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat
Szesnaście prawosławnych drewnianych cerkwi zostało wpisanych na listę UNESCO (w 2013 roku). Cerkwie są bardzo stare – niektóre z nich zostały zbudowane w XVI wieku! Budowle mają rodowód unicki. Na drzwiach i nadprożach niektórych z nich zachowały się napisy świadczące o datach budowy. Konstrukcje te są prawdziwymi świadkami historii, a także stanowią dowód dawnej wielokulturowości tych obszarów.
Średniowieczna zabudowa Torunia
Innym obiektem wpisanym na listę UNESCO jest średniowieczna zabudowa Torunia – miasta założonego w 1231 roku. Toruń łączy w sobie cechy miasta portowego z cechami miasta związanego z zamkiem. Zachowane do dziś domy mieszkalne stanowią jeden z najciekawszych przypadków architektury użytkowej w północnej Europie. W Toruniu można także zobaczyć piękny ratusz, spichlerze, bramy i baszty. Ciekawą atrakcją z pewnością będzie Żywe Muzeum Piernika, które wiele radości sprawi szczególnie najmłodszym członkom rodziny.
Polska jakiej nie znacie
Oczywiście to tylko niektóre z atrakcji możliwych do odwiedzenia w naszym pięknym kraju. Warto skorzystać z urlopu i spędzić go aktywnie, poznając polską przyrodę i oglądając ważne dla naszej kultury i historii obiekty architektoniczne. Przejrzyj przewodniki turystyczne, a z pewnością znajdziesz coś dla siebie i całej rodziny!